Dobrý den, policie na mne v noci číhala na opuštěné křižovatce, kde jsem přehlédl značku Stop dej přednost v jízdě, křižovatka přehledná, prázdná, viditelnost kilometr, takže při vjezdu do ní jsem nezastavil. Poté mne dojeli a uložili mi pokutu 200 Kč. Rozporoval jsem míru nebezpečnosti svého přestupku, zeptali se mně jestli jsem si vědom, že jsem přestupek spáchal, odpověděl jsem že ne a  tak mi bez poučení co to znamená vypsali protokol pro správní řízení a tam jsem napsal třesoucí se rukou, že s tím nesouhlasím….Až teď zjišťuji, že budu muset jet 50 km do sousedního okresu, že místo 200 Kč zaplatím 1500 a že se spravedlnosti nedomůžu. Pravdou je, že jsem se tam znovu rozjel a stopka tam je. Ale takhle číhat na lidi v 22.00 na liduprázdné silnici? Nešlo mi o 200 Kč, ale pocit nespravedlnosti, který vyplynul z toho, že jsem měsíc před tímto dostal podobně svou první pokutu po 30 letech.
Otázky: 1. Lze správní řízení zastavit a zaplatit pokutu, abych se tím už nemusel trápit a někam jezdit?
2. Má cenu i za ostatní řidiče jít do sporu o nebezpečnosti přestupku takto spáchaného (materiální naplnění podstaty přestupku?)
3. Je nějaká šance ve správním řízení uspět?
4. Udělal jsem chybu, přehlédl značku a na prázdné křižovatce nezastavil – to je pravda. Je adekvátní postup policie?
Ale to jsou asi dvě rozdílné věci, které míchám dohromady. Měl jsem asi zaplatit pokutu – tomu se asi nevyhnu, a pak si stěžovat. Nevyznám se v silničním právu, nebyl jsem poučen, nesouhlasil jsem s postupem, ne s tím, že bych zatloukal přestupek (mají mne prý natočeného na kameře). Děkuji za odpověď. Přeji hezký den.

 

ad 1) Zkuste kontaktovat úřad, který řízení vede a dohodnout se s nimi, jestli by to nešlo blokově nebo příkazem na malou částku.

ad 2) Nemá.

ad 3) Jestli tam je STOPka a vy jste nezastavil, tak to není na čem obhajovat.

Položit dotaz do Právní poradny můžete zde!