Subaru eBoxer

Porsche 911 (996) (1997 – 2006): Profil ojetiny

OVERALL RATING 3 of 5.0
  • Performance
    5 of 5.0
  • Comfort
    3 of 5.0
  • Interior
    3 of 5.0
  • Exterior
    1 of 5.0
Redakce
0

Model 996 byl pro řadu 911 přelomový: s prostornější komfortnější karosérií, nižší hlučností i vyváženějším podvozkem přišly i vodou chlazené šestiválcové boxery, schopné podlézat tvrdšími emisními normami.

Bohužel právě motory bývají po letech největším problémem řady 996, což známé žebříčky spolehlivosti sestavované ze statistik německých technických kontrol (TÜV) neprozradí – z nich se dozvíme nanejvýš to, že průměrná málo jetá a majitelem dobře opečovaná devětsetjedenáctka má minimum problémů s podvozkem, řízením, brzdami a elektroinstalací.

Co se týče motorů, zjednodušeně by se dalo napsat, že všechny verze s objemem přesně 3600 cm3 (v modelech 911 Turbo, GT3, GT2) jsou i při sportovnějším stylu jízdy spolehlivější než slabší verze s objemem 3387 ccm (Carrera do 2001) a 3596 cm (Carrera od 2001, Targa). Kromě různých mechanických odlišností je to dáno i jejich o dost výkonnějším mazáním (u Turba a GT2 i chlazením).

Při koupi jakékoliv 911 se vyplatí přizvat zkušeného mechanika, ať už ze značkového servisu, nebo zasvěceného nadšence. U běžných verzí rozhodně pozor na úniky oleje skrz těsnění pomocného hřídele pohonu řetězových rozvodů a jednou za čas preventivní výměnu jeho nepříliš kvalitního ložiska. Pokud se zadře, končí to vždy „potkáním“ motoru a kapitální škodou.

Určitá spotřeba oleje je u 911 normální, pokud je však nápadně vysoká, mohlo již dojít k deformaci bloku a poškození kluzné povrchové vrstvy válců, což je u starších 996 celkem častá a oficiálně neopravitelná závada, končící výměnou polomotoru.

Někdy se vyskytují také závady na systému variabilního časování ventilů Variocam. Vzhledem ke koncepci motoru vzadu a chladičů vpředu je chladící systém úměrně délce svého vedení choulostivější na netěsnosti. Překvapuje slušná výdrž automatických převodovek Tiptronic (samozřejmě při pravidelné výměně náplně), stav u manuální převodovky je často závislý od „horlivosti“ předchozího majitele. Zbrkle řadící řidiči toužící vypálit z křižovatky světelnou rychlostí většinou poškodí synchronizaci, nejčastěji druhého stupně.

Spojka je poměrně ostrá, její obložení vydrží průměrně asi 100 000 km. Častější zhasnutí motoru při neopatrném rozjezdu dokáže zničit i dvouhmotový setrvačník.

Vozy s karosérií kupé (ne Cabrio, ne Targa) mají nejtužší a zároveň nejlehčí karosérii, z čehož pramení jejich nejlepší jízdní vlastnosti. Dobrým tipem jsou verze s pohonem všech kol (911 Carrera 4/4S, 911 Turbo), s kterými se Porsche 911 stává nečekaně použitelné a „vstřícné“ i v nepříznivém počasí. Nevýhodou pramenící z koncepce je velmi špatná přístupnost motoru, větší zásahy vždy vyžadují jeho demontáž z vozu.

Motory, které doporučujeme
911 Turbo

Výhoda top modelu vyplývá nejen z bohaté výbavy a sériově instalovaného pohonu všech kol, který umožňuje bezpečné využití obrovského výkonu, ale i z mechanicky odolnějšího motoru. Objem je sice zdánlivě stejný jako u faceliftové Carrery 3.6, ale jde o jinou konstrukci. I díky velmi výkonnému mazání se suchou skříní, separátním zásobníkem oleje a sedmi olejovými čerpadly je mnohem odolnější a lépe snáší skutečnou sportovní jízdu. Fajnšmekři zvolí verzi s manuálem a spojkou ostrou jako křen, ti ostatní „přívětivější“ verzi s automatem Tiptronic S.

Typické závady

  • Úniky oleje z motoru (nejčastěji přes gufero klikového hřídele)
  • Opotřebené spojky i synchronizace u manuálních převodovek
  • Netěsnosti chladícího okruhu (zejména do faceliftu)
  • Poškozená kluzná vrstva válců
  • Závady variátoru časování ventilů Variocam
  • Přidření motoru následkem odlévání oleje při velmi ostrém jízdním stylu (mimo Turbo, GT2 a GT3)
  • Drobné závady elektroinstalace

Máte s tímto vozem zkušenost? Přidejte vlastní recenzi!

blank
Author
Redakce