Subaru eBoxer

Mazda CX-5 I. generace (2012 – 2017): Profil ojetiny

OVERALL RATING 4 of 5.0
  • Performance
    4 of 5.0
  • Comfort
    4 of 5.0
  • Interior
    4 of 5.0
  • Exterior
    4 of 5.0
Redakce
0

Mazda nepodlehla trendu nuceného downsizingu a šla si vlastní cestou zdokonalování klasických atmosféricky plněných motorů. Jednotky SkyActiv-G se opravdu povedly a i přes vlažné počáteční přijetí se ukazují v dobrém světle. Jsou spolehlivé, pěkně jedou a mají opravdu nízkou spotřebu i v reálném provozu. Ne jen v laboratoři, kde se měří tabulkové emise, aby se z nich mohly vypočítávat daně „ekologického“ výpalného do eráru Svazu evropských socialistických republik.

Mazdy vždycky také dobře jezdily a uměly potěšit i řidiče, kteří se nechtějí jen dopravit z A do B a občas to vezmou z práce tou delší a zatočenější cestou. To se daří i tomuto SUV CX-5, i když samozřejmě s Mazdou 6 či hatchbackem 3 bude to svezení o něco dynamičtější. Ale i CX-5 jezdí na poměry SUV opravdu pěkně a skoro až sportovně. Komfort ale naštěstí neutrpěl.

Mazda MX-5 III. generace (2005 – 2015): Profil ojetiny

Po stránce praktičnosti se také téhle Mazdě nedá nic moc vytknout. Místa je v ní dost, kufr je tak akorát a může tahat i vlek. Ona už stejně doba, kdy lidé vozili na dovolenou vybavení celé domácnosti, pomalu končí. Takže s kreditkou a plavkami se do CX-5 vejde celá rodina.

Někdo možná bude ohrnovat nos nad kvalitou interiéru v základních verzích, ale co do funkce si není na co stěžovat a spíše se jen jedná o pocitově trochu lacinější materiály. Samotné dílenské zpracování je v pořádku a ani fleetová auta, která za sebou mají trochu těžší život a rychle neběhají velké kilometry bez nějaké mimořádné péče, bývají ve slušném stavu.

Překvapivě dobře snáší těžký život na českých silnicích i podvozek, který je docela robustní. V bazaru se na zvedáku možná leknete povrchové koroze plechových dílů náprav, ale ta zatím na funkci vliv nemá. Bohužel se ale Mazda tradičně vykašlala na pečlivější antikorozní ochranu spodku auta a pokud máme správné informace, tak všechny vozy určené pro český trh se dodatečného nástřiku spodku dočkaly až na samém konci roku 2014. Auto z roku 2015 a mladší tak určitě vydrží víc. Od věci také není pravidelně čistit různé odtokové kanálky, ať se v nich nedrží vlhkost a v zimě sůl.

Mazda 3 II. generace (2009 – 2013): Profil ojetiny

Ale Mazda CX-5 není passat v kombíku, který by za pět let naběhal 250 000 km. Benzinová auta obvykle víc než 25 000 km ročně nenajedou (jasně, jsou výjimky) a diesel vám doporučit nemůžeme, takže reálně bude mít i sedmi- až osmiletá Mazda nakrouceno maximálně kolem 150 000 km. A zajímavé je, že kilometry se na kondici benzinových motorů projevují spíše pozitivně.

Atmosférické benzinové motory SkyActiv-G jsou robustní a spolehlivé, ale musí jezdit a ideálně na kvalitní aditivované palivo. Pak fungují výborně a i po letech mají stále výkon, ostrou reakci a spotřebu mezi 6 a 7 litry na 100 km. To je na docela velké SUV opravdu krásná hodnota.

Jediné, co může benzinové motory trápit, je hromadění karbonu na ventilech a v sání a pak ředění oleje benzinem. Ale to se týká velmi málo provozovaných aut, která se courají po městě se studeným motorem a majitelé jim neumí jednou za čas pořádně protáhnout kolečka. Služební auta, která běhají po dálnici stošedesátkou s plynem na podlaze, mají po 150 000 km motor čistý jak andělskou prdýlku, za to auta řidičů, kteří jedou jednou za týden 5 km do lidlu 10 km/h pod rychlostním limitem „na spotřebu“ a tankují na nejlevnější pumpě pochybný benzín, aby ušetřili pár haléřů, mají za pár let motor zalepený karbonovým morem. Takže malý nájezd tady nemusí znamenat automaticky výhodu. Jistě, dá se to řešit a karbon ze sání profesionálně za několik tisíc odstranit, ale je to prostě práce navíc a v extrému (v kombinaci s zdegradovaným olejem) už mohou být napadeny písty a vydřené stěny válce. Ale takové případy jsou zatím stále extrémně vzácné.

Mazda 2 II. generace (2007 – 2014): Profil ojetiny

Diesel je na tom ale hůř. Zatímco benzinové mazdy se často dočkají nového oleje po roce (a limitu 20 000 km za rok většinou nedosáhnou), dvouletý interval u dieselů je velký problém. Filtr DPF tady regeneruje prakticky neustále a motoru dlouho trvá, než regeneraci dokončí. Kdo tak jezdí s nafťákem jen kolem města krátké trasy, za chvíli mu vystoupá hladina oleje naředěného naftou nad limitní mez. Pak se musí olej vyměnit, ale z uživatelů aut na operák nikdo kapotu neotevře a na rysku se nepodívá, takže nafta olej ředí dál, motor se maže hůř a hůř a za rok se auto zadře.

Nejprve to odnesly vačky, které se obrousily a rozházely po motoru malé kovové piliny, které zničily turba a všechno, co jim přišlo do cesty. Mazda sice dala naftovému motoru odolnější vačky, ale olej ředí naftou dál. Pokud víte, že budete tak 80 % času trávit mimo město a na dálnici, a kupujete auto, o kterém víte z historie všechno, asi by to šlo, ale úplně bezproblémové soužití to nebude. Navíc ty investice tu mohou být opravdu extrémně vysoké (spojka s dvohmotou 40 tisíc, dva EGR ventily dalších 40 tisíc, nové vstřikovače dohromady tak za 52 tisíc všechny…).

Aspoň, že čtyřkolka tu nezlobí, jen bychom zkrátili servisní interval pro výměnu oleje v systému 4×4 ze 180 000 km na 100 000 km. A spolu s tím bychom vyměnili olej v převodovce, bez ohledu na to, jestli je to automat nebo manuál. Pozor! V servisním plánu to není, takže jestli kupujete automat, nechte to hned udělat. Jinak je ale Mazda CX-5 opravdu slušné, spolehlivé a velmi příjemné auto. Potřebuje jen pravidelný servis.

O ojeté Mazdě CX-5 s motorem 2.0 SkyActiv-G jsme si také povídali v našem videu:

Motory, které doporučujeme:

2.0 SkyActiv-G
Asi nejlepší motor pro moderní Mazdy. Pružný, silný a překvapivě velmi úsporný. I v SUV dokáže s předokolkou a manuálem jezdit za 6 až 6,5 litru na 100 km, aniž byste se hlídali. Ve čtyřkolce a s automatem pojedete za osm. Lépe mu ale dělá benzín s vyšším oktanovým číslem a aditivy. Nevyhovuje mu neustálé courání za studena na krátkých trasách a potřebuje pravidelně protáhnout, ať nekarbonuje. Olej měňte po roce nebo max 15 000 km.

2.5 SkyActiv-G
Pro něj platí to samé co pro dvoulitr. Je silnější a má lepší pružnost, ale v měničovém automatu a čtyřkolce (u nás se jiná specifikace neprodávala) se trocha výkonu a ostrosti ztratí. Jestli chcete čtyřkolku s automatem, je samozřejmě lepší než dvoulitr, ale pokud vám stačí manuál a předokolka, dynamicky si tu moc nepomůžete. Reálná spotřeba okolo 8,5 litru na 100 km.

Nejčastější závady a problémy:

  • Ředění oleje naftou (systémový problém dieselu 2,2 l)
  • Nedokončené regenerace DPF u dieselu
  • Obroušené vačky u dieselu (kvůli degradaci oleje, především do konce roku 2013)
  • Zvýšené opotřebení dieselu (kvůli degradaci oleje)
  • Poškození turba u dieselu
  • Zacpané EGR ventily
  • Nahromaděný karbon v sání a na ventilech (2.0 a 2.5 SkyActiv-G, nejčastěji kvůli špatnému palivu a nevhodnému stylu jízdy)
  • Koroze podvozku (hlavně do konce roku 2014)
  • Opotřebovaná převodovka (výjimečně, spíše následek špatného stylu jízdy)
  • Stávkující navigace a infotainment (obvykle pomůže aktualizace softwaru)

Máte s tímto vozem zkušenost? Přidejte vlastní recenzi!

blank
Author
Redakce