Ojetiny Pod Lupou

I váš automobil si zaslouží speciální péči na zimu

Počasí dává vědět, že se blíží zima, což pro spoustu rodin znamená odjezd za zimními radovánkami na hory, i když letos asi jen na vlastní chalupy. Vedle lyžařského vybavení bychom rozhodně neměli zapomenout také na zimní výbavu našeho vozu, abychom si vytoužený odpočinek na čerstvém vzduchu vůbec užili. Co všechno na autě ošetřit před zimou nebo co vozit s sebou?

„Dobré zimní obutí je klíčovým prvkem, který má velký vliv na bezpečnou jízdu v průběhu zimy. Zimní pneumatiky by měli mít dostatečnou hloubkou vzorku – zákonné minimum je 4 mm. Správné pneumatiky mají podstatně lepší záběr při rozjezdu na sněhu a ledu, lépe drží na kluzkém povrchu a výrazně zkracují brzdnou dráhu,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

V zimním období je obecně výhoda na straně aut s benzínovým motorem, protože benzín nezamrzá, ale hlavně se většinou benzinová auta ve srovnání s diesely mnohem rychleji zahřejí a tudíž dříve topí. Pokud máte auto s naftovým motorem, počítejte s tím, že nafta je na mrazy velmi citlivá a s teplotami pod -10°C začínají potíže. V AAA AUTO proto před zimou u všech aut kontrolují palivový systém a doporučují do nafty přidávat aditivum, nebo tankovat u těch čerpacích stanic, kde prodávají naftu uzpůsobenou pro zimní provoz.

Základem bezpečné jízdy je dobrý výhled z vozu. Z důvodu nepříznivého počasí jsou ostřikovače a stěrače používány mnohem častěji než v jiných měsících. Gumičky stěračů je dobré vyměnit za nové, pokud nám ty současné dosluhují. Zároveň bychom měli doplnit kapalinu do ostřikovačů nemrznoucí směsí alespoň na -10 stupňů. Chladící soustava by pak měla být naplněna směsí na -25 stupňů.

Gumová těsnění dveří a oken je vhodné na zimu ošetřit speciálním přípravkem proti přimrzání, což vám obzvláště po ránu ušetří spoustu časů a nervů, pokud parkujete celou noc venku. Odborníci z AAA AUTO doporučují nosit u sebe rozmrazovač, protože mohou zamrznout mechanické zámky, případně se přes noc může vybít baterie a pak nepomůže ani dálkové ovládání centrálního zámku.

„Toto jsou jen základy přípravy na zimu. Je dobré nechat si zkontrolovat také dobití akumulátoru, brzdy, olej, podvozek, skla, ošetření karoserie, osvětlení a povinnou zimní výbavu,“ doplnila Karolína Topolová. „V nabídce máme jen v České republice denně okolo 8 500 vozů, které průběžně kontrolujeme a obzvláště před zimou musíme automobily na nízké teploty připravit. Proto také mimo jiné měníme kapalinu v ostřikovači a chladiči za nemrznoucí, ošetřujeme těsnění i karoserii vozu nebo pravidelně kontrolujeme dobití akumulátoru,“ říká Karolína Topolová.

Nutnou výbavou automobilu na zimu jsou především startovací kabely, sněhové řetězy, škrabka na sníh, lopatka a také deka na zahřátí pro případ nutnosti pobývat v nevytopeném autě. „Osobně doporučuji koupit si na delší cestu i zásobu jídla a pití, protože uvíznutí v koloně na více než 10 hodin nemusí být při kalamitní situaci žádnou výjimkou. V zimě se vyplatí udržovat dostatečnou hladinu paliva v nádrži nebo s sebou v kufru vozit kanystr s palivem na dolití. Stojící auto s nastartovaným motorem spotřebuje odhadem 2 litry paliva za hodinu,“ uzavírá Topolová.