Automobily, motocykly a další „obvyklé“ dopravní prostředky, resp. jejich řidiči chápou a přesně vědí (neberte nás za slovo), jakým pravidlům podléhá jízda s nimi. Jak je to ale s „moderními“ a velmi často sdílenými typy jednostopých přibližovadel? Jaká pravidla by měli jejich řidiči dodržovat, a také z druhé strany – jak se k nim mají chovat dle legislativy řidiči tradičních dopravních prostředků?
Centra měst (a Prahy zvláště) jsou dlouhodobě předmětem různých společenských a komerčních přepravních experimentů. Před lety to byly samovyvažovací přepravníky, na kterých centry měst jezdili turisté a proplétali se mezi chodci, a teď to jsou elektrokoloběžky, na kterých jezdí nejen oni.
Jsou jako mor a jejich řidiči na nich jezdí úplně všude bez ohledu na pravidla. V dnešním článku se tedy chci podívat ve větším detailu na pravidla týkající se koloběžek. Základní pravidlo je uvedeno v §57 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.
„Na pozemní komunikaci se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka.“
Koloběžka je tedy jízdní kolo. A na jízdním kole, jak víme, se po chodníku jezdit nesmí. Na jízdním kole se jezdí po silnici a při pravé straně. Jezdit na koloběžce po chodníku je tedy v rozporu s pravidly. Pro řidiče koloběžek ale jako by to neplatilo. Proplétají se mezi chodci úplně stejně, jako se blahé paměti proplétaly samovyvažovací přepravníky. A bezpečné to rozhodně není.
A jestli cyklisty zpravidla nenapadne jezdit po chodníku, řidiči koloběžek jezdí po chodníku pravidelně, jako kdyby to bylo dovolené nebo jako by se na ně nahlíželo jako na chodce. Vystavují se ale riziku postihu, protože kolo a koloběžka na chodník nesmí (lze je však po chodníku tlačit, pokud tím nejsou ohrožováni chodci).
Nezřídka se také, v domnění, že se jedná o chodce, domáhají přednosti na přechodech pro chodce (cyklista nebo koloběžkář nemá na přechodu pro chodce přednost), čímž ohrožují hlavně sebe, protože v případě střetu s autem jim hrozí nejen zranění, ale i budou odpovídat za vzniklou škodu.
Pokud se tedy na koloběžce chystáte vyrazit, myslete na to, že musíte jet primárně po silnici, po pravé straně a chovat se stejně jako cyklista.