Můžeme neustále radit, jak při výběru ojetého auta postupovat, jak si vše dobře spočítat, jak si dát pozor na zamaskovanou bouračku nebo jak nechat emoce stranou a řídit se rozumem a racionálním uvažováním. Jenže pak lidé vidí v inzerátu stříbrnou Octavii TDI po doktorovi z Německa s nájezdem 68 000 km, zatmí se jim před očima… A už jsou v pasti.
V následujícím seznamu chceme upozornit právě na solidní a právem oblíbená a žádaná auta, která však mohou být také velmi riziková. Někdy je to specifikum celého modelu, jindy jen konkrétní motorizace. Neříkáme, že automaticky jsou všechna tato auta špatná, to vůbec ne, ale případný zájemce by se měl mít na pozoru. A pokud se jim vyhne úplně, udělá lépe.
Škoda Octavia II
Druhá generace Škody Octavia je nejprodávanější ojeté auto na českém trhu. Bez diskuze se jedná o solidní vůz, který při správném servisu a rozumném zacházení slibuje nájezdy mnoho set tisíc kilometrů bez extrémních investic a generálních oprav. Na druhou stranu právě oblíbenost Octavií poskytuje prostor ne úplně poctivým prodejcům lehce udat špatná a zanedbaná auta. A nezkušení kupující prostě berou Octavii jako dobré auto globálně a nedají si pozor na vysoce rizikové motorizace.
V případě druhé Octavie před faceliftem chceme varovat před jakoukoli dieselovou motorizací. Důvodem je velice špatně dohledatelná historie naprosté většiny kusů, vysoké riziko koupě tzv. „stočenky“ (nejsou výjimkou tachometry upravené o stovky tisíc kilometrů) a nutnost počátečních vysokých investic. S klidným svědomím můžeme doporučit jediný motor, základní benzinovou šestnáctistovku 1.6 MPI, který slibuje velice jednoduchou a levnou údržbu. Vyhněte se ale raději neodborným úpravám na LPG. Jakkoli jsou na Octavii levné a dostupné díly a servis je na každém rohu, velice dobře její nákup zvažte a chtějte jen auto s dohledatelnou servisní historií.
Ford Focus II 1.6 TDCI
Druhá generace Fordu Focus nadchne jízdními vlastnostmi, slušnou antikorozní ochranou a poměrně levným servisem a snadnou údržbou. Z hlediska zájemce o praktickou a dostupnou ojetinu se může jednat o velmi lákavou koupi a třeba s motorem 1.6 74 kW, u které je jen potřeba pohlídat si rozvody, nečeká na zájemce žádné velké riziko.
Problém ale může nastat u motoru 1.6 TDCI, který má většina nabízených ojetin pocházejících hlavně z fleetů. Navíc tyto vozy už dávno otočily další méně pečlivé a šetřivější majitele, takže mohou hrozit nutností investic do turbodmychadla a u některých verzí i filtrů pevných částic. Naftová šestnáctistovka má problémy se zakarbonováním, rychlou degradací oleje a trpí i na rychlé opotřebení periferií. Po velkých nájezdech už bude unavená i převodovka. Může se tak stát, že brzy po koupi spolkne motor investici v hodnotě celého auta. Zlepšila se pozdější osmiventilová verze, ale i u ní je nutné postupovat opatrně. Například k výměně oleje přistupujte velice brzy, u více jetých kusů ideálně už po 12 000 km.
Volkswagen Passat B6
Jakkoli je Passat vyráběný v letech 2005 až 2010 bytelné a kvalitně sestavené auto, nedokážeme najít jedinou motorizaci, kterou bychom pod jeho kapotou mohli doporučit bez výhrad. Tím spíš, že i jinak pár solidních dieselů budou už extrémně unavené a přetěžované kusy bez další perspektivy dlouholetého bezproblémového provozu. I jinak dobrá benzinová šestnáctistovka 74 kW bude slabá a unavená, u motoru 1.4 TSI s jednoduchým turbem se zas budete bát rozvodů. A po větším nájezdu si i vezme dost oleje.
Volkswagen Passat V. generace (B5 a B5.5) (1996 – 2005): Profil ojetiny
Passat B6 se navíc začíná potýkat s korozí, což se ale dá očekávat u auta, které bývalo v denní permanenci a po deseti až dvanácti letech v provozu už bude točit druhý půlmilion kilometrů. Pak už kolabují i převodovky. Pokud najdete kus, který má za sebou odbornou generálku motoru 1.9 TDI (bez DPF) nebo 2.0 TDI 8V (zde vždy s DPF), asi by to šlo, ale stejně nepočítejte s tím, že do tohoto auta nebudete muset nic vrazit. My bychom raději koupili Mondeo.
BMW 320d E90
S jakýmkoli řadovým šestiválcem bychom mohli s opatrností BMW řady 3 generace E90 s klidem doporučit. Ale před poměrně častým a cenově dostupným dvoulitrovým naftovým čtyřválcem se mějte na pozoru. Jakkoli dokáže uchvátit velice pěknou dynamikou a nízkou spotřebou, jsou s ním problémy. Nejvíce zlobí verze vyráběná do roku 2011.
Motoru kolabují bez varování řetězové rozvody a výsledné škody jsou pak pro pohonnou jednotku fatální. Mnohdy ale výměna samotného řetězu nestačí, u vozů vyrobených do roku 2009 se totiž musí měnit i kliková hřídel s nafrézovanou rozetou řetězu. Přidejte si k tomu obvyklé potíže plynoucí z oddalovaných výměn oleje (přidřené vačky, zakarbonování, unavené turbo) a vidina nízké spotřeby je zastíněna vysokými náklady. Benzinový šestiválec vás bude bavit a navíc při rozumném zacházení a servisu přežije celé auto. I když s nástupem přímého vstřikování už to také není, co bývalo.
Volkswagen Golf VI 1.4 TSI Twin Charger
Pod kapotou šesté generace solidního Golfu bychom mohli doporučit prakticky jakýkoli motor, s opatrností i jednotku 1.2 TSI, na jejíž řetězové rozvody již existuje definitivní servisní řešení. Naopak chceme varovat před motorem 1.4 TSI v provedení s dvoustupňovým přeplňováním turbem a kompresorem. Jedná se totiž o nesmírně složitý a hlavně také choulostivý motor, který neslibuje příliš dlouhou bezproblémovou životnost.
Naprosto běžná je vysoká spotřeba oleje, která plyne buď od zaneseného odvětrání klikové skříně nebo od prasklého pístu. Nejčastěji ale od kombinace obojího. Motor také trpí na rychlé zakarbonování a běžné jsou i problémy s rozvodovým řetězem, zejména u verze s manuálem. S automatem DSG si ale nepomůžete. Sedmistupňová dvouspojka vyžaduje u 100 000 km brutální investici až 50 000 Kč do nových spojek a mechatroniky. Berte raději jakýkoli jiný motor.