Desetileté škodovky už za sebou mívají často pořádný nájezd. Octavia kolem tří set tisíc kilometrů, Fabia minimálně polovinu. Ale občas lze narazit na výjimku. Jednu takovou tu teď máme, Fabii z roku 2010 s motorem 1.4 16V 63 kW, která zatím ujela necelých 62 000 km. V profilech ojetin si představujeme obecně celý model, ale často se ptáte na konkrétní auta. Proto jsme se rozhodli věnovat i jednotlivým autům a vzít je jako ukázkový příklad toho, co vás vlastně u takové specifické ojetiny čeká?
Jen 62 000 km za deset let?
Ve firmách tak málo auta nejezdí, takže je pravděpodobné, že se jedná o auto po soukromníkovi. Ti bývají velmi dobrým zdrojem relativně málo jetých vozů, ale samozřejmě je potřeba vůz řádně prověřit. U aut českého původu se ale nájezd a historie ověřuje výrazně lépe než u pochybných importů z druhého konce Evropy.
Dobrým vodítkem bývá stav interiéru a tahle Škoda Fabia naznačuje, že by opravdu mohla mít na tachometru poctivý údaj. Plastový volant dvojkových fabií obvykle začal kolem 100 000 km puchřet a rozpadat se a světlý plast v interiéru a na řadící páce se oloupával. Nic takového tu není a vnitřek působí opravdu věrohodně.
S čím je třeba počítat
I málo používaná auta mohou mít poměrně dost kosmetických vad, zejména z úzkých parkovacích míst z městských sídlišť. Na funkci to samozřejmě vliv nemá, ale větší zářezy mohou poškodit antikorozní ochranu. A ta u Fabie II není zrovna vzorem kvality. Menší škrábance možná rozleštíte, ale hluboké záseky do dveří a blatníků mohou časem způsobovat problémy. Nicméně Fabie začínají nejprve reznout kolem přední části prahů a pak u lampiček pátých dveří.
Ze spotřebního materiálu mohou cinkat tyčky předního stabilizátoru, což je výměna za tisícovku. Podle používání auta je ještě možné, že bude mít takto málo ojetá Fabia původní brzdy. Ty už ale budou značně opotřebované a zřejmě i zkorodované. Výměna tak bude když ne přímo nutná, tak doporučená. Jejich stav odhalíte snadno na první pohled. Často se u málo ojetých aut setkáte i s původními pneumatikami. Po deseti letech už ale budou značně zpuchřelé, kupte proto nové. Nové přední brzdy (včetně nové brzdové kapaliny) a kvalitní celoroční gumy jsou investice dohromady za zhruba deset tisíc mimo autorizovaný servis. Na podvozek, krom těch tyček stabilizátoru, zpravidla ještě nebudete muset sáhnout.
Co musíte udělat?
Záleží na tom, jakou má kupované auto servisní historii. Ale obvykle bude potřeba provést první větší servis s výměnou provozních náplní. S výměnou oleje udělejte také proplach motoru pomocí speciální kapaliny, pomůže to odstranit kaly ze zdegradovaného oleje a rozpustit karbonové úsady. Ty se tvoří právě u aut s menšími nájezdy, ve kterých se olej mění třeba jednou za dva až tři roky.
Doporučený je olej specifikace 5W-40 a mění se jednou za rok nebo po 15 000 km. V motoru je jen 3,2 litru oleje, takže nikoho předčasná výměna náplně finančně nepoloží. Pokud nelze dohledat, kdy se naposledy měnila chladící kapalina, bude lepší všechno udělat a začít tzv. od nuly. Také doporučujeme vyměnit zapalovací svíčky, pro ty je v tomto motoru interval 60 000 km už hraniční.
Na rozdíl od jiných zážehových motorů ve Fabii II má jednotka 1.4 16V 63 kW řemenové rozvody. Interval jejich výměny je 120 000 km, ale po skoro deseti letech v provozu je na zvážení, jestli by nebylo lepší rozvody vyměnit. Pod snadno přístupným krytem pohledem zjistíte, jestli už řemeny nejsou v ohybu zpuchřelé. Po první vyměně se stejně rozvody mění každých 90 000 km nebo po šesti letech. Spolu s vodní pumpou koupíte sadu rozvodů za necelé tři tisíce a pak ještě musíte zaplatit práci.
Stojí to za to?
Samozřejmě záleží na zhodnocení stavu konkrétního kusu. Pokud si nejste jistí, nechte auto před koupí prohlédnout v nezávislém servisu. Slušný prodejce ojetin s tím problém mít nebude. Menší nájezd může mít podstatnou výhodou v tom, že auto prostě nebude doslova zhuntované věkem a spousta záležitostí ještě půjde pečlivým servisem udržet v dobrém stavu. Pokud má vůz úplnou servisní historii, lze opravy a preventivní výměny lépe naplánovat.
Výhodou Škody Fabia II je jinak poměrně kvalitní konstrukce, takže spíše musí zájemce zvážit první vstupní investice, které jsme vyjmenovali výše. S nimi pak bude mít zase na několik let pokoj a krom běžného servisu každý rok s výměnou oleje (tu zvládnete svépomocí doma) pravděpodobně ještě nebude tahle Fabie vůbec nic potřebovat.