Tradice BMW řady 3 v provedení kupé s atmosférickým řadovým šestiválcem, pohonem zadních kol a manuální převodovkou skončila právě v této generaci. Nástupce řady 3 a 4 už takovou kombinaci mezi běžnými verzemi mít nemohl (šestiválec, zadokolka a manuál ještě šel u přeplňované verze 340i a M3) a v současné generaci BMW řady 3 a 4 už je vrcholný šestiválec 340i kombinovaný výhradně se čtyřkolkou a automatem.
Dvoudveřové kupé generace E92 (technicky samozřejmě vycházející z řady 3 E90) se dnes právě v této, pro automobilové nadšence atraktivní, verzi dostalo na cenově velice přijatelnou hladinu. Benzinový řadový šestiválec s pohonem zadních kol tak lze pořídit za nějakých 200 000 korun, velice atraktivní verze 330i s manuální převodovkou, slušnou výbavou a M-paketem pak stojí i pod 300 000 Kč. Ale ten pokles cen už je velmi pozvolný.
Ne snad, že by se z těchto bavoráků stávala sběratelská záležitost, ale méně movití nadšenci vlastně moc na výběr nemají a současní majitelé zas nemají moc důvodů prodávat, pokud jim auto funguje. Kdo sleduje trh ojetin, určitě ví, že sehnat slušného bavoráka v originálním stavu bez tuningu s šestiválcem, navíc v zadokolce a s manuálem, není nic jednoduchého.
Proti předchozí řadě 3 generace E46 přináší generace E90 (u kupé označované jako E92) lepší antikorozní ochranu karoserie, bohatší a modernější výbavu a přeci jen vyšší úroveň pasivní i aktivní bezpečnosti. Je to zkrátka modernější auto. Ovšem na některých místech se šetřilo. Například zadní náprava je z plechových profilů a na více ojetých kusech už hodně rezne. Celkově je podvozek dost ošizený.
Výrobce byl nucel kvůli těžkým a trvrdým dojezdovým pneumatikám runflat trochu změkčit zavěšení, takže auto je trochu neklidné, ale zároveň nekomfortní. I na 17″ kolech tříská a mlátí, neustále máte pocit, že i na slušné silnici vyrábí díry. Naše doporučení je ihned po koupi ty nešťastné runflaty zahodit a koupit klasické pneumatiky. Pro jistotu si pak pořiďte opravnou sadu pro případ defektu. A také investujte do výměny silentbloků a opotřebovaných dílů zavěšení.
Další nešťastnou věcí je příplatkové aktivní řízení měnící převod podle stylu jízdy. Než auto koupíte, zjistěte si přes VIN, jestli aktivní řízení má. Pokud ano, nechte auto být. Že v řízení už není takový cit jako u řady E46 je částečně dáno elektrickým posilovačem, ale s aktivním řízením se auto v jedné a té samé zatáčce chová pokaždé jinak a budete mít neustále pocit, že jedete po náledí. Navíc když se to rozbije, je to oprava za desítky tisíc.
Ani pohon xDrive není žádná výhra. Především přidává k hmotnosti vozu zhruba 100 kg a citlivější řidič si všimne větších parazitních odporů v řízení a celkově horší odezvy přední nápravy. Reálná spotřeba čtyřkolek je o litr na 100 km vyšší. Po větších nájezdech jsou navíc s xDrivem spíše problémy a je to servisně zbytečně komplikované řešení.
Hodně aut má automatickou převodovku. V kupé E92 najdeme šestistupňový automat od ZF, který, pokud funguje správně, je dostatečný. Umožňuje manuální volbu převodů a to buď voličem převodovky, nebo příplatkovými kolébkovými přepínači na volantu. Provedení 335i a vrcholná M3 mohla mít dvouspojkový automat 7DCT. Pro správnou funkci ale potřebuje automat měnit olej. Ideálně poprvé po 120 000 km a pak každých 60 až 90 000 km nebo nejpozději po šesti letech. To bohužel ale skoro nikdo neudělal a na stavu ojetých automatů už to bývá vidět.
Ať ale jen nestrašíme. S atmosférickými šestiválci je opravdu krásné svezení a i v dnešní době, kdy jsme si zvykli na mohutný zátah přeplňovaných motorů, mají stále co nabídnout. Charakteristický zvuk a lineární průběh výkonu jsou návykové záležitosti. Škoda, že s poslední verzí atmosférických šestiválců přišly spíše problémy. Motor generace N53 s přímým vstřikováním, který nepřímovstřikovou jednotku N52 nahradil od září 2007, je značně rizikový a mnoho kupců čeká dost investic a oprav, aby jednotku uvedli do slušného stavu.
Starší nepřímovstřiková verze N52 je pro dlouhodobý chov rozhodně lepší a těžko vám bude vadit v reálném provozu o litr až dva horší spotřeba. A to jen v případě, kdy jednotka N53 funguje správně, protože spoustě kusů s šestiválcem N53 už nefunguje NOx katalyzátor, takže motor neběží na vrstvenou, ale standardní homogenní směs. A pak místo teoretických sedmi litrů bere osm a půl.
Problémem naprosté většiny všech ojetých bavoráků bývá zanedbaná údržba. Natažené intervaly mezi výměnami oleje popraví každé auto. Můžete mít sebebytelnější motor a stejně se to na něm projeví. Motor N53 s přímým vstřikováním, který na volnoběh cvaká jako diesel, při oddalování výměn oleje a provozu za nekvalitní benzín bez čistících aditiv začne trpět na hromadění karbonových úsad. Nekvalitní benzín také způsobuje závady drahých piezoelektrických vstřikovačů.
Diskutované drahé vysokotlaké palivové pumpy ve skutečnosti tolik nezlobí a často se mění zbytečně, protože je špatně provedena diagnostika. Pravidelně ale odchází čidla oxidů dusíku (po 80 000 km) a tzv. NOx kazatylátory (po 150 000 km). Ojetiny s motorem N53 s nájezdem kolem 200 000 km obvykle potřebují první servis za polovinu ceny koupeného auta!
Nejstarším kouskům BMW řady 3 Coupé generace E92 už bude 15 let, takže nikdo nemůže čekat stav nového auta, které nebude vyžadovat údržbu. Pokud ale z nabídky ojetin vyfiltrujete očividně unavené kusy s nepovedenými motory, lze ještě v kupé BMW řady 3 E92 spatřit slušné sportovní auto pro nadšence, který má rád tradiční techniku. Na servis si ale najděte někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Třeba Petr Dorotovič z Kolína, ke kterému vozíme naše testovací auta na kontrolu, patří mezi uznávané odborníky na BMW u nás.
Tahle auta potřebují opravdu kvalitní a detailní péči, aby vydržela funkční a spolehlivá a vy jste jen nevyhazovali peníze, aniž by se řešila mnohdy zcela banální skutečná příčina vážného a drahého problému. Bohužel mnohé autorizované servisy BMW tohle neumí.
O BMW řady 3 Coupé generace E92 jsme si také povídali v našem videu:
Motory, které doporučujeme
325i/330i N52 (do 09/2007)
Poslední generace řadových atmosférických šestiválců s nepřímým vstřikováním jsou velice dobré motory. Ještě je můžeme považovat za dostatečně robustní, i když mají své mouchy (plynoucí především ze zanedbané údržby — více o tom v sekci Nejčastější závady a problémy). Zkušení mechanici si s nimi ví rady a obvykle celé auto přežijí. Potěší jejich lineární charakteristika, krásný zvuk a v běžném provozu příznivá spotřeba (delší trasy klidným tempem zvládají za 8 litrů na 100 km).
335i N54 (do 03/2010)
Dvěma turby přeplňovaný třílitrový šestiválec je servisně už náročnější řešení (citlivost na kvalitu oleje a paliva), ale pořád je to asi lepší než s velmi rizikovými přímovstřikovými šestiválci N53. I kdyby vás servis měl stát stejně, tak dvěma turby foukaný třílitr letí jako vítr a atmosférickou verzi nechá v prachu. Navíc pokud nejezdíte pravidelně na okruh, s vrcholnou M3 se na běžné silnici klidně může verze 335i měřit.
325d/330d M57 (do 09/2008)
Ačkoli si ve sportovním kupé (a kabrioletu) neumíme diesel moc dobře představit, šestiválec 3,0 l generace M57 není špatný. Pro někoho, kdo toho najezdí hodně, by mohl dávat smysl. Nemá zvýšené nároky na servis, ale obecně platí, že nový olej by měl dostat nejpozději každých 15 000 km (a ne 30 tisíc) a lépe mu udělá aditivovaná nafta.
Nejčastější závady a problémy
- Hluk od podvozku a bouchání kol (není to vada, ale vlastnost pneumatik runflat)
- Vůle v zavěšení (systémový problém ojetin z českých silnic)
- Celkově zanedbaná údržba většiny ojetin a z ní plynoucí další problémy
- Spotřeba oleje (ojetiny si po vyšším nájezdu vždycky něco vezmou, ale litr oleje na 1000 km už je moc)
- Zakarbonování motoru – jednotky N43 (318i a 320i) a N53 (325i a 330i) s přímým vstřikováním
- Závady vstřikování (občas i vysokotlaké palivové pumpy) – jednotky N43 (318i a 320i) a N53 (325i a 330i)
- Nefunkční NOx katalyzátory za zhruba 70 000 Kč – N53, obvykle se mění i čidlo za 14 tisíc (to platí i pro čtyřválec N43)
- Závady systému Vanos a ucpávání kanálků oleje (N52, při dlouhých intervalech mezi výměnami oleje)
- Závady elektrické vodní pumpy (při vyšších nájezdech, nová za 17 000 Kč)
- Závady automatických převodovek (především kvůli neměněnému oleji)
- Opotřebovaná pružná spojka kardanu u vozů s manuální převodovkou
- Závady systému xDrive
- Závady jednotek ABS (nová 50 tisíc Kč, repasovaná zhruba za 10 tisíc)
- Problémy s akumulátorem a elektroinstalací (především vinou neodborných zásahů)
- Vyšší riziko koupě podvodné ojetiny (stočený tachometr, falšovaný původ)